20.02.2016
Jan Král

Debata upozornila na problematiku rovných příležitostí

Na nízké zastoupení žen ve vedení státních, městských i soukromých firem upozornila debata, kterou uspořádala počátkem února na liberecké radnici Otevřená společnost, o.p.s.

S příklady dobré praxe ze zahraničí seznámila dvacítku účastníků norská expertka Mari Teigen. Záštitu nad setkáním převzal náměstek primátora Liberce Jan Korytář.

„I když je téma většího zastoupení žen v politice a rozhodovacích funkcích v Česku často kolegy politiky bagatelizováno, osobně to vnímám jako důležitý úkol. Jde jen o politickou vůli a nastavení vhodných podmínek. Ženy mají stejné předpoklady pro úspěšné působení v politice jako muži, jen pro to mají horší podmínky,“ uvedl Jan Korytář.

Setkání k problematice rovných příležitostí žen a mužů se uskutečnilo v Liberci již podruhé. O zajímavé zkušenosti se tentokrát s účastníky podělila expertka Mari Teigen z Norska, které se otázce genderu a diverzity věnuje delší dobu a je v tomto směru oproti jiným evropským státům napřed. „V rovných příležitostech jsme došli v Norsku hodně daleko. Situace se v posledních letech velmi zlepšila. Roste počet žen a matek na rozhodovacích pozicích,“ prozradila Mari Teigen. „Třeba největší norská banka se při nabírání nových zaměstnanců vždy snaží o vyrovnaný poměr mužů a žen,“ uvedla příklad.

V Norsku ale nic nového. Podíl zastoupení žen ve vedoucích a rozhodovacích funkcích v této skandinávské zemi roste už od 70. let. Stejný trend se drží i v tamní politice. „Nárůst žen v politice je obrovský. V parlamentu máme ale zatím stále mírnou převahu mužů. Podobná je situace na komunální úrovni, v zastupitelstvech zasedá 43 procent žen. Stoupá však počet žen v pozici starostek, po posledních volbách je jich skoro třetina,“ přiblížila Mari Teigen. Prozradila také, že nejvýznamnější politické strany v Norsku sestavují své kandidátky tak, že se na nich v pořadí střídá vždy muž a žena.

Se zastoupením žen v politice je na tom Liberec v porovnání o něco hůř. Nijak se však neliší od ostatních měst v České republice. V městském zastupitelstvu zasedá třetina žen (36 %). Muži mají převahu i v radě města (jen 22 % žen). Například liberecká zastupitelka Květa Vinklátová to však nevidí jako výrazný problém. „Osobně mi převaha mužů v zastupitelstvu nevadí. Spíše bych upozornila na jinou věc, a to je obecně platová nerovnost mezi ženami a muži,“ poznamenala.

Výrazně lepší z hlediska řešené problematiky je situace na libereckém magistrátu, kde v současnosti pracuje téměř 80 procent žen, přičemž vedoucí funkce na odborech a odděleních zastává polovina žen a polovina mužů (konkrétně 28 – 28). Dlouhodobým faktem zůstává, že výběrových řízení na magistrátu se zúčastňuje více žen než mužů. Záleží také na konkrétním oddělení a obsazované funkci, naopak na technické pozice se hlásí spíše muži. Co se týče výše platů, tak ty jsou ve veřejné správě určovány na základě platových tabulek, což vylučuje rozdílné platové podmínky u mužů a žen. Navíc obsazování jednotlivých pozic na magistrátu je limitováno zákonem o úřednících, který jasně stanovuje kvalifikační předpoklady uchazeče na danou pozici.

„Obecně jsem proti různým kvótám a nerozlišuji úředníky podle pohlaví, ale podle toho co umějí a zda jsou přínosem pro magistrát. Navíc liberecký magistrát může jít příkladem, máme vyrovnané zastoupení mužů a žen ve vedoucích funkcích,“ řekl primátor Liberce Tibor Batthyány. „Toto téma považuji za pouhý populismus a hledání problémů někde, kde vůbec neexistuje, určitě ne v Liberci,“ doplnil.

Na konci setkání zazněly také konkrétní příklady dobré praxe a nástroje ze zahraničí. Zajímavý je příklad z rakouské Vídně, kde se ženy více zapojily do územního plánování. Tým architektek tam prosadil rozšíření veřejného osvětlení na místa, kde se ženy necítily v noci bezpečně. Ve Švédsku rovněž z důvodu zvýšení bezpečnosti ženy prosadily, že jim autobusy veřejné dopravy zastavují i na místech mimo zastávku.

Nastavení cookies