22.08.2012
Jan Král

Sdružení chce dosáhnout zákazu těžby uranu chemickou cestou

Představitelé několika obcí z Podještědí a Liberecka se sešli ve středu 22. srpna na liberecké radnici kvůli hrozbě obnovení těžby uranu.

Se svou obavou seznámili jak zástupce města Liberce, tak i veřejnost přes místní média. Povídání o všech rizicích si přišel poslechnout také náměstek primátorky pro školství, kulturu a sociální oblast Kamil Jan Svoboda.

Podle Josefa Jadrného z občanského sdružení Naše Podještědí, který je současně libereckým městským zastupitelem, vláda nyní neuvažuje o tom, že by na Liberecku obnovila těžbu uranu. Ale chystá se povolit průzkum ložisek. „A to je první krok k tomu, aby se začalo těžit. Přitom ještě po desítkách let od ukončení těžby uranové rudy ve Stráži pod Ralskem zůstává v oblasti zhruba 400 metrů krychlových zamořených podzemních vod. Jakákoli další těžba zvyšuje riziko kontaminace podzemních vod a ohrožuje zdroje pitné vody pro Liberec, Jablonec nad Nisou, Českou Lípu a další města,“ podotkl Josef Jadrný. „Naším cílem je dostat do legislativy zákaz chemické těžby,“ dodal.

Místostarosta Českého Dubu Martin Bobek upozornil na to, že kvůli stopám po někdejším dolování uranu není možné doposud využívat přírodní krásy krajiny k turistice a relaxaci. „Pro nás všechny je důležité, aby zůstaly zachovány zdroje pitné vody i do budoucna. Proto jsem s odpůrci těžby chemickou cestou, tedy takzvaným louhováním, zajedno. K darům přírody se chováme macešsky,“ zdůraznil náměstek Kamil Jan Svoboda.

Představitelé podještědských obcí se shodli na tom, že se pokusí vyzvat vedení Libereckého kraje k předložení návrhu zákona, který by nepovolil těžbu takzvaným louhováním. K návrhu by se mohla přidat také Asociace krajů ČR, neboť podobné problémy trápí i jiné regiony. Ty pro změnu protestují proti těžbě zlata nebo břidlicových plynů.

 

Zuzana Minstrová

Nastavení cookies