10.11.2015
Jan Král

Lidé s poruchou paměti a orientace mají nový domov v bývalé městské vile

Až 36 seniorů, kteří trpí Alzheimerovou chorobou či jinou formou demence, najde svůj nový domov v opravené secesní vile v Masarykově ulici v Liberci. První klienti se tady zabydleli před měsícem. Další se budou stěhovat postupně, aby si zvykli na nové prostředí.

Prostory si v pátek 6. listopadu prohlédl primátor Tibor Batthyány. „Jedná se o jediné specializované zařízení v Liberci pro lidi trpící různou formou demence a já jeho vznik velmi vítám. Podařilo se skloubit znovuzrození historické stavby a zahájení provozu v Liberci ojedinělé sociální služby, která je tolik potřebná. Prostředí domova je příjemné a důstojné,“ řekl primátor Tibor Batthyány.

Domov nazvaný Vila Vitae provozuje spolek Rodina 24. Budovu vlastní liberecká společnost Kasro, která ji koupila od města před dvěma lety. Předtím sloužila magistrátu a dříve dlouhá léta jako ředitelství Libereckých výstavních trhů. Vilu si nechal na konci 19. století postavit ředitel liberecké spořitelny a politik Heinrich Prade. Společnost Kasro nákladnou a citlivou přestavbu také financovala. Podle jednatele Štěpána Hyka vilu koupili z patriotismu, když viděli, jak dlouho ji město neúspěšně nabízí. „S využitím pro firmu jsme od začátku nepočítali, je pro nás příliš velká. Chtěli jsme, aby sloužila veřejným, sociálním účelům. To se podařilo a jsme za to rádi,“ uvedl Štěpán Hyk.

Vznik domova podpořilo město Liberec, které provozovateli poskytlo finanční příspěvek ve výši 750 tisíc korun. Příspěvek posloužil zejména na vybavení domova nábytkem, například polohovacími lůžky, židlemi, stoly, skříněmi či kuchyňskými linkami. Právě výběr nábytku a dalších zařizovacích předmětů byl specifický. Interiéry jsou s ohledem na nemoc klientů záměrně laděny do 50. až 70. let minulého století. „Jak postupuje demence, tak se člověk vrací ve svém vnímání do doby, kdy byl mladší,“ vysvětlila odborná ředitelka spolku Rodina 24 Stanislava Šťovíčková. Prostředí domova tak klienty naladí na období jejich mládí a mohou se tady cítit jako doma a žít svůj běžný život.

Lidem s poruchou orientace a paměti vybavení z jejich mládí usnadňuje i zvládání základních věcí, jako je například používání plotýnkového sporáku nebo klasických kohoutků místo pákových baterií. I radia jsou ve stylu retro a doplňuje je historický funkční gramofon.

Klientům je poskytována nepřetržitá péče 24 hodin denně. Na každém patře jich bude ubytováno dvanáct. Pokoje jsou určené pro jednoho až tři klienty. K dispozici mají společné místnosti, kuchyňky a využívat mohou také upravenou zahradu.

Text: Jan Král, foto: Jan Vrabec

 

 

 

Nastavení cookies