29.02.2016

ZOO Liberec má dvě mláďata bílých tygrů

Po 3 letech a 8 měsících od posledního úspěšného odchovu se v liberecké zoo opět narodila mláďata bílých tygrů. Jedná se o dvě tygří koťata a na svět je přivedla osmiletá samice Surya Bára. Otcem je jedenáctiletý samec Paris.

Porod proběhl zcela přirozeně bez jakékoliv asistence či zásahu člověka, a to ve čtvrtek 25. 2. 2016, mezi desátou večerní a půlnocí. Z původního počtu čtyř narozených mláďat byla bohužel životaschopná pouze dvě. Ta se však jeví jako vitální a ošetřovatelé věří, že budou v pořádku. Surya Bára rodila v jedné z vnitřních expozic pavilonu šelem, která je pro účely porodu nejvhodnější a byla navíc pro tuto událost speciálně upravena. Na příchod tygřích mláďat byli ošetřovatelé nachystáni. „V polovině listopadu jsme zaznamenali páření a po necelé stovce dnů tygří březosti vycházel termín porodu na poslední únorový týden. Naše propočty se tedy nakonec potvrdily. To, že nejsou naživu všechna narozená mláďata je důsledek přirozeného přírodního výběru. První dny jsou vždy rozhodující.“ uvádí k událostem hlavní zoolog Luboš Melichar.

Samice Suyra Bára je zkušená matka, která už odrodila trojčata v červenci 2012 a další jedno mládě o 2 roky později. To však kvůli vrozené tělesné vadě přežilo jen několik dnů. O současné potomky se začala tygří matka ihned s rozvážnou rutinou starat a kojit je. Pokud se některé mládě vydá do větší vzdálenosti, Surya Bára se ihned zvedne, uprchlíka dostihne a v tlamě si jej přinese zpět.

K třídenní prodlevě mezi porodem a oznámením této novinky médiím a veřejnosti uvádí ředitel zoo David Nejedlo: „Na páteční zvláštní poradě jsme se rozhodli, že tygřici a tygřatům poskytneme ještě tři dny úplného klidu a zprávu zveřejníme až v pondělí. Právě tento mezičas navíc ukázal, že ne všechna původně narozená mláďata byla schopná života. Dle aktuálních záběrů z porodního boxu se žijící dvojice tygrů i matka jeví v pořádku.“

Filmový materiál z trojice kamer je nyní jediným prostředkem, podle kterého liberečtí zoologové a ošetřovatelé mohou sledovat vývoj matky a mláďat (samec Paris žije odděleně). Jinak je tygří rodince dopřáváno absolutní soukromí. Právě proto byl o proběhlém víkendu pavilon šelem kompletně uzavřen veřejnosti. Návštěvníci se ale nemusí obávat, pavilon by měl být opět běžně přístupný již za několik dní.

Ubikace, kde budou tygři trávit první měsíce života, doznala ještě před porodem několika nutných úprav a vylepšení. Návštěvníky vítaná bude jistě instalovaná skleněná bariéra ve zvýšené části u porodního boxu. Ta slouží k tomu, aby tygřata nečekal pád na podlahu dolní části ubikace, ale zároveň umožní návštěvníkům uvidět koťata ihned poté, co se vydají na první výpravy mimo porodní box. Do té doby bude nutno vystačit se záběry kamer z tygří porodnice. Zoo je nabídne návštěvníkům na obrazovkách v prostoru vstupní budovy a v pavilonu Zooexpo (budova v místě bývalého vchodu do zoo). Sestříhaná videa a fotografie budou umisťovány na webu www.zooliberec.cz i na facebookových stránkách zahrady www.facebook.com/Zooliberec (Official).

Obě mláďata jsou po narození slepá, schopnost vidět získají přibližně za 2 až 3 týdny. Pohlaví malých tygrů pak určí zoologové až na věku 9 týdnů, kdy nastane čas očkování, čipování a vážení. Hned poté začne zoo hledat pro dvojici tygřat jména a je velmi pravděpodobné, že si na pomoc přizve opět veřejnost, tak jako v roce 2012 u tria Gaia, Liam a Sambur.

K perspektivám tygřích mláďat ředitel David Nejedlo dodává: „Jsme velmi zvědaví jakého pohlaví naše tygřata jsou. Vzhledem k věku naší dospělé tygří dvojice je hodně pravděpodobné, že některé z těchto mláďat v naší zoo zůstane natrvalo.“

Zoo Liberec/ Jan Kubánek

 

Nastavení cookies