22.03.2016
Jan Král

Nadměrná hlučnost z průmyslové zóny, biodukt mezi Makrem a Doubskými rybníky i ochrana přírody, to byla ústřední témata besedy ve Vesci

Další veřejná beseda k novému návrhu územního plánu města se týkala dvou katastrálních území, a to Vesce a Doubí. Plně obsazená jídelna základní školy Česká, kde se veřejná debata v pondělí 14. března konala, potvrdila velký zájem všech v lokalitě angažovaných lidí.

Na začátku besedy seznámil projektant Ing. arch. Jiří Plašil občany s nejpodstatnějšími zapracovanými změnami, o které se nový návrh liší oproti původnímu plánu, projednávanému s veřejností v roce 2013. Architekt Plašil na rozdílovém výkresu ukázal, které plochy jsou nově navrženy k zastavění nebo naopak. V následné diskuzi na dotazy odpovídali společně s projektantem také náměstkyně pro územní plánování, veřejnou zeleň a životní prostředí a určená zastupitelka Karolína Hrbková, statutární náměstek Jan Korytář a pracovníci Odboru hlavního architekta libereckého magistrátu.

Ve Vesci jsme řešili stále ještě řešíme oblast Dlouhá - Šumná a budoucí zástavbu v této oblasti. Tato oblast je velice důležitá, protože navazuje na areál u Císařského kamene a areál u Tajchu a kolem Lučního potoka, kde je veden biokoridor a vyskytují se zde zvláště chránění živočichové,“ vysvětlila náměstkyně Hrbková a pokračuje: „změn příliš mnoho zatím není, podrobnější studie se zpracovává, nechali jsme udělat podrobnější dopravní posouzení této lokality a jednáme dále o tom, kolik rozvojových ploch a jak velké mají v té oblasti být.“

Podle očekávání se lidé nejvíce zajímali o dlouhodobě problematickou oblast v Doubí, tou je oblast u Makra a využití plochy pro velkokapacitní obchod kolem Makra. „Některé změny jsme vyjednali a zapracovali v této fázi územního plánu. Například návrh 71. změny územního plánu, kdy část pozemků byla navržena k převedení na zeleň a zbytek byl určen pro bydlení,“ uvedla Hrbková a vysvětlila: „plochy stabilizované pro velkokapacitní obchod, dnes částečně zastavené Makrem a částečně volná plocha ve vlastnictví OBI, část pozemků jsme po dohodě s OBI převedli na plochy sportu, aby ten velkokapacitní obchod nebyl nikdy dotažen přímo až k sídlišti a všechny městské pozemky jsou v plochách veřejné zeleně.“
Další problém v této oblasti je dopravní napojení průmyslové zóny Jih. V současném územním plánu je svedený do ulice Minkovická. Napojení do mimoúrovňové křižovatky by bylo lepší řešení. Toto připojení si žádá technické řešení s veškerým protihlukovým opatřením.

Z pozice doubských vnímáme také vzdálenost rekreační a klidové plochy Špičák, který je daleko, a je složité se tam bezpečně dopravit. Vytvořili jsme systém parků, ve kterých by měly vést zklidněné komunikace. Do budoucna je zde nevyužitý areál, a to plocha doubských rybníků u slepičárny. Dnes toto území není vábné, ale je zde velký potenciál vodních ploch a biocentra a navázaný biokoridor, ty by mohly místním dobře sloužit,“ popisuje Hrbková budoucí zelený přechod (biodukt), který by pěší bezpečně dovedl do této klidové oblasti.

Celý zvukový záznam z této veřejné besedy najdete na webu www.UzemniPlanLiberec.cz, v sekci Záznamy z besed k novému návrhu ÚPL.

Velkou návštěvnost měla i veřejná beseda v budově radnice, kde se jednalo o osmi katastrech

Středeční debata s veřejností probíhala v místnosti č. 11 v historické budově radnice. Návrhy nového územního plánu se týkaly osmi katastrálních území, a to Liberec, Růžodol I, Františkov, Janův Důl, Horní Růžodol, Rochlice, Staré Pavlovice a Nové Pavlovice.

V pořadí pátá ze sedmi besed seznámila přítomné se změnami od posledního projednávání s veřejností v roce 2013. V této fázi lze uplatnit nové připomínky. Došlo k úpravě ve vymezení řady ploch na území těchto osmi katastrů. Jako příklad lze uvést úpravu ploch u kynologického cvičiště v ulici Na Mlýnku v Pavlovicích, úpravu plochy u Rušičky na Nové Rudě, mezi ulicemi Partyzánská a Ostašovská v Růžodole a v areálu bývalé Textilany. Doplněny byly také výrobní plochy, na místo obchodního areálu Baumaxu v Rochlici, kde jsou haly využitelné pro výrobní aktivity. Do sídelní zeleně přibyla plocha areálu u Nisy, která byla nově převedena do plochy umožňující výstavbu např. přírodních hřišť. V celkové koncepci pak architekt Plašil nezapomněl zmínit rozšíření tramvajové vozovny v Mrštíkově ulici, připojení areálu u Nisy, kde se vytvoří podmínky pro nový parkovací dům.

Ze strany občanů padaly konkrétní připomínky a otázky k jednotlivým pozemkům a oblastem. Nejvíce jich bylo k lokalitě kolem ul. Partyzánská. Každý konkrétní dotaz byl projektantem zodpovězen nebo řešen vedením města. „Připomínky občanů odkazovaly na platný územní plán a tyhle věci budeme ověřovat a jsme schopni je do veřejného projednávání na podzim upravit,“ uvedla náměstkyně Hrbková.

Občané se v rámci besedy také ptali na oblasti, které se netýkaly nového územního plánu, ale týkaly se lokalit, kde se zástavba už plánuje, jako například tř. 1. Máje. „Ohledně této oblasti mohu uvést, že investor už má územní rozhodnutí a řešení daného území a toho, jak bude zástavba vypadat, není otázkou nového územního plánu,“ odpovídá Hrbková a dodává: „těší nás, že se občané zajímají o okolí svého bydliště, ne však všechny podněty jsou řešitelné připomínkou k novému návrhu územního plánu.“

Statutární město Liberec seznamuje občany s novým návrhem územního plánu na celkem sedmi besedách. Ty se konají v průběhu března, postupně v různých částech Liberce, vždy od 18.00 hodin. S návrhem územního plánu Liberce se občané mohou seznámit také na stránkách www.UzemniPlanLiberec.cz, kde najdou všechny důležité informace. Výkresy návrhu si mohou fyzicky prohlédnout od 1. března do 15. dubna 2016 v přízemní pasáži obchodního centra Forum. Ve stejném termínu je veřejnosti v budově radnice k dispozici informační kancelář, kde se lidem věnují pracovníci Odboru hlavního architekta. Připomínky k návrhu je možné podávat do pátku 15. dubna 2016.

Celý zvukový záznam z této veřejné besedy najdete na webu www.uzemniplanliberec.cz,v sekci Záznamy z besed k novému návrhu ÚPL.

Další nejbližší setkání s veřejností se koná ve středu 23.3. od 18.00 v ZŠ Ostašovská. Bude se týkat oblastí Machnína, Horní Suché, Ostašova a Karlinek.

Foto a text : Jana Kodymová

 

 

Nastavení cookies