28.04.2016
Jana Kodymová DiS.

Technické vzdělávání středoškoláků, duální systém vyučování a nové impulzy pro přeshraniční spolupráci. To byla hlavní témata setkání se zástupci německé delegace

Srdečného přivítání v historické radnici se dostalo mluvčímu a předsedovi Sudetoněmeckého krajanského sdružení Berndu Posseltovi, kterého doprovodila delegace z libereckého Svazu Němců, kanceláře Heimatkreis Reichenberg a bavorského sociálního ministerstva.

 

Není náhodou, že Liberec má úzké vazby právě na německé partnerství. Je to dáno historií a také geografickou polohou našeho města. Tak je to vnímáno i obyvatelstvem. Máme spoustu zajímané spolupráce s německými městy, ať už je to Augsburg nebo nedaleká Žitava. Zkrátka Liberec inklinuje k německé spolupráci, a tady je potřeba poděkovat práci spolků, jejichž zástupce dnes srdečně vítám,“ uvedl primátor města Liberce Tibor Batthyány.

Liberec dobře znám. Moji předci pocházejí z nedalekého Jablonce nad Nisou. Liberec měl vždycky nadregionální, evropský, rámec. V posledních letech se masivně zlepšily česko-německé vztahy, ale také česko-sudetoněmecké vztahy. Zato nevděčíme jenom vládním politikům a jejich snahám, ale především komunálním politikům,“ konstatoval Bernd Posselt.
Státní sekretář Bavorského sociálního ministerstva, Johannes Hintersberger, vyřídil libereckému primátorovi srdečné podzravy od ministryně bavorské vlády Emilie Müllerové, která je v Bavorsku vnímána jako patronka pro sudetoněmecké vztahy a podobná hnutí.

„Naší největší úlohou je v současné době práce s mladými lidmi. Podporovat je a vést je ke společné debatě. Velmi si cením partnerství mezi školami a jejich práce v této oblasti. Rád bych probral téma výuky jazyků, vzdělávacích projektů,především pro střední školy, duální vyučování a v neposlední řadě také zprostředkování hospodářských kontaktů do Bavorska,“ vyslovil přání státní sekretář Johannes Hintersberger.

V tomto duchu se nesla další debata. Primátor Batthyány pohovořil o potřebě zvýšení zájmu o technické obory mez středoškolskou mládeží, zmínil proto připravovaný projekt Technoparku v Liberci a neopomněl vyzdvihnout vysokou úroveň Technické univerzity v Liberci. „Chybí nám ale to technické středoškolské vzdělávání, což vnímám jako problém v celé republice. Dnešní mládež, bohužel, technické obory nepřitahují,“ dodal Batthyány.

Primátor Liberce přijal pozvání státního sekretáře Hintersbergera do Mnichova. Krátce také pohovořil na téma sportu, jako dobrého brandu (značky) pro město. Poděkoval přítomným za spolupráci a vyslovil přání dalších společných úspěšných projektů.

My děláme dílčí projekty vzájemné spolupráce, to funguje výborně. To je pro město důležité z důvodů historického propojení s Německem, děláme to nízkonákladově, nicméně užší spolupráce mezi Českou republikou a Německem musí vzejít z vládní úrovně. Koncepční činnost musejí udělat jednotlivé vlády,“ uzavřel Tibor Batthyány.


Foto: Jan Vrabec, text: Jana Kodymová

 

 

Nastavení cookies